Майнові (матеріальні) наслідки вчинення злочину для особи правопорушника
Сьогоднішня концепція кримінально-правового реагування на злочин в якості основного завдання ставить за мету покарання особи, яка вчинила злочин, в тому числі і здійснення певних майнових обмежень. Євроатлантична інтеграція України вимагає здійснення адаптації вітчизняного кримінального законодавства та впровадження сучасних підходів до удосконалення засобів впливу на злочинність. В системі заходів боротьби зі злочинністю видатне місце відводиться кримінальному покаранню, ефективне застосування якого вважається дійовим заходом превенції злочинним проявам. Основну роль у даному процесі відіграють покарання, що стосуються обмежень майнових прав засуджених.
Важливим дослідження проблематики майнових покарань роблять і останні зміни до законодавства щодо реформування кримінально-правових відносин в сфері призначення покарань, пов’язаних з майновими обмеженнями. Так, у зв’язку з прийняттям Верховною Радою України 18 квітня 2013 р. Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України стосовно виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України» № 222-VII, який набув чинності 15 грудня 2013 р., у чинному законодавстві з’явиляються положення щодо спеціальної конфіскації. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності» санкції за злочини, передбачені у розділах VII та XVII Особливої частини Кримінального кодексу України 2001 р., зазнають значних змін. Їх сутність полягає в тому, що у чималій кількості санкцій, якими встановлено відповідальність за окремі злочини, замість громадських та виправних робіт, арешту, обмеження та позбавлення волі на певний строк уводиться штраф як безальтернативне основне покарання; граничний розмір штрафу збільшується в десятки разів. Як наслідок даний вид покарання відтепер міститься у санкціях за тяжкі та особливо тяжкі злочини.
Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини» від 7 жовтня 2014 р. вносить зміни до значного переліку статей КК України, запроваджуючи конфіскацію майна як покарання для значної частини злочинів (злочини проти основ національної безпеки України, злочини проти громадської безпеки пов’язані із тероризмом та діяльністю незаконних воєнізованих формувань). Майнові покарання набуваються і особливої ваги в зв’язку із поширенням сепаратизму на Сході України. Так, часто сепаратизм фінансують чиновники, бізнесмени, для яких майнові покарання, а зокрема – конфіскація майна, будуть вагомими запобіжниками щодо фінансування сепаратизму, тероризму та ін. незаконних дій проти основ національної безпеки та громадського порядку.
|