Тенденції криміналізації покарань за злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту
В сучасному суспільстві транспорт є однією з ключових галузей господарської інфраструктури і покликаний постійно задовольняти потреби населення та економиіки у перевезеннях. Наша країна має значну та розвинуту транспортну систему, пов’язану з багатьма країнами світу. Дану систему складають: повітряний, морський, річковий, залізничний, автомобільний, метрополітени, магістрально-трубопровідний транспорт, міське та міжміське електричне та інше транспортне сполучення. З розвитком транспортної системи підвищується потужність транспортних засобів та зростає швидкість руху. Однак, це викликає і негативні явища, оскільки більш тяжкими стають наслідки транспортних аварій, в яких гинуть люди, знищуються матеріальні цінності.
Порушення численних норм під час експлуатації транспортних засобів, неякісне обслуговування транспортних систем часто призводить до аварій в яких гинуть люди, завдається матеріальної шкоди фізичним та юридичним особам. Кримінально-правові засоби борорьби з порушеннями на транспорті (в сфері забезпечення безпеки руху та експлуатації транспорту) спрямовані за зменшення небезпечності наслідків, які можуть настати в процесі руху транспортних засобів. Особливої важливості питання дослідження транспортних злочинів набирає сьогодні у зв’язку із негативними факторами на транспорті, що пов’язані із російською агресією. Так, 8 квітня 2014 року у зв’язку із диверсійно-підривною діяльністю російських сепаратистів Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України», яким в тому числі і збільшено строк позбавлення волі за вчинення блокування транспортних комунікацій, а також захоплення транспортного підприємства, зокрема піднято планку позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років (ч.3 ст. 279 КК).
Проблема безпеки дорожнього руху є складним феноменом, що вимагає інтеграції багатьох галузей знань і, зокрема, юридичної науки для поглибленого дослідження природи цих злочинів і правопорушень, підстав кримінальної відповідальності, особливостей їх кримінологічної характеристики та запобігання. Дослідженню ознак складів злочинів, що посягають на безпеку руху та експлуатацію транспорту присвятили свої праці такі вчені, як В.Квашис, A.Коробєєв, В.Лук’янов, В.Мальцев та ін. Проте, через невизначеність у поглядах вчених щодо окреми ознак складу транспортних злочинів сьогодні залишається точне встановлення їх об’єктивних ознак. Подальший науковий пошук у цьому напрямі кримінального права повинен вдосконалюватись, оскільки число науковців, які цікавляться даним питанням постійно зростає.
|