ОГЛЯД ПЕРСПЕКТИВНИХ ПРАВОВИХ РЕФОРМ В УКРАЇНІ
частина 1
З прийняттям в першому читанні змін до Конституції України, актуалізувалися проблеми правоого реформування українського суспільства. Для нашого огляду основних правових реформ в Україні ми оберемо декілька основних напрямів, зокрема:
- реформа місцевого самоврядування (децентралізація);
- реформа правоохоронних органів;
- реформа податкового законодавства.
Цією статтею ми розпочнемо з огляду перспектив децентралізації в Україні, в наступних - поговоримо про інші напрями реформ (реформа правоохоронних органів, та прийняття нового Податкового кодексу).
Зміни до Основного закону країни в першу чергу пов'язані із необхідністю здійснення швидкої та якісної децентралізації в країні, припинення діяльності районний та обласних державних адміністрацій, та наділення значними повноваженнями органів місцевого самоврядування. Цікавим інститутом даної реформи є об'єднання громад, що здатне само собою посилити існуючі громади, зробити їх більш самостійними та менш дотаційними (залежними від центрального бюджету).
Звичайно децентралізація сама по собі жодним чином не покращить фінансового стану місцевих громад, проте надасть реальні важелі та стимули для самостійного розвитку громад. Як то кажуть, тепер усе буде залежати безпосередньо від влади на місцях, представники певної громади уже не зможуть пред'являти жодних претензій центральній владі щодо незадовільного стану дитячих садків, шків, та закладів охорони здоров'я. Все це перейде на повне утримання виконкомів рад громади. Тому, це спонукатиме місцеве керівництво до розвитку місцевих бюджетів, залучення нових інвестицій, та зменшення корупційної складової. Оскільки тепер усі претензії щодо благоустрою та інших місцевих питань будуть пред'являтися виключно місцевій владі. Отже, якщо в такому випадку певний мер (міський голова) буде ініціативним, таким, що реально дбає про громаду - благоустрій останньої буде лише підвищуватись. В іншому разі, якщо до влади на місцях прийдуть корумповані елементи - громада буде занепадати від бюджетного недофінансування.
Важливою проблемою децентралізації сьогодні, особливо в умовах реальної війни, постає питання безпеки держави, недоторканності її кордонів та територіальної цілісності. Конституційна реформа з децентралізації передбачає вирішення й цих проблем. Так на місцях створюються спеціальні державні органи - префектури, які очолюють префекти. Основним завданням префектур якраз і буде - забезпечення загальнодержавних інтересів на місцях, унеможливлення будь-яких сепаратистських проявів та замахів на територіальну цілісніть та суверенітет України.
Звичайно в законопроектах щодо децентралізації дуже гарно все написано, а як воно буде на практиці правого застосування - покаже час. Проте уже сьогодні, спостерігаємо тенденцію до укрупнення (об'єднання) громад та вимоги надання більших повноважень органам місцевого самоврядування. Тай іншого виходу в нашої держави на сьогоднішній день уже немає, так як обов'язковою умовою вступу до Європейського співтовариства є надання органам місцевого самоврядування реальної влади на місцях, оскільки будь-яка європейська країна повинна мати сильні і фінансово і організаційно територіальні громади.
Перейти до ч.2 статті (Реформа правоохоронних органів)
Перейти до ч.3 статті (Податкова реформа)
|