Business Registration Consultanse 0382-708049 0971949984


реэстра












Головна » Статті » Pravo

Правові реформи в Україні - ч.2 реформа правоохоронних органів

ОГЛЯД ПЕРСПЕКТИВНИХ ПРАВОВИХ РЕФОРМ В УКРАЇНІ 

Частина 2

 

    Наступною важливою реформою в нашій країні є реформування правоохоронних та судових органів (в першу чергу прокуратури, МВС і створення антикорупційного бюро). Почнемо свій огляд з реформування прокуратури. 

Так, без ефективного реформування прокуратури сьогодні нефожливо говорити про ефективну боротьбу із корупцією та з іншими проявами злочинності. Важливим етапом на цьому шляху стала відміна загального нагляду прокуратури, що звичайно є епохальною подією, оскільки в жодній цивілізованій країні прокуратура не наділена функцією загального нагляду. Що таке загальний нагляд? Пояснимо для непідготовленого читача - це коли будь-який працівник прокуратури міг зайти в будь-яку установу, орган, підприємство і перевірити абсолютно все (будь-яку сферу діяльності) на відповідність чинному законодавству. Так, до прикладу, найчастіше найбільш абсурдними проявами загального нагляду називають ситуацію при якій прокурор, замість того, що боротися із реальною злочинністю, корупцією - ходить по школам і перевіряє (тільки уявіть) - "енки" в шкільних журналах, тобто присутність дітей на уроках, а також відповідність шкільних журналів та іншої шкільної документації чинному законодавству. В цьому і полягає вся абсурдність загального нагляду - прокурор часто вдирається до організації і починає перевіряти абсолютно все (реально в цьому не тямлячи) та часто пробує нагинати бізнес, установи для забезпечення собі певного відкату від діяльності того чи іншого підприємства. Отже, загальний нагляд, як ганебне явище скасоване, проте чи значить це, що наша прокуратура стала ефективна та позбавлена корупційної складової - аж ніяк. 

Це пояснюється тим, що в прокуратурі залишились ті ж самі люди, які прийлши туди за великі гроші (подейкують, що навіть в найгіршій районній прокуратурі ставка за влаштування на посаду починається від 20 000 у.о.). Скажіть, такі люди одразу почнуть працювати чесно - ні. Тому потрібно абсолютно на всі посади в прокуратурі здійснити набір незаангажованих молодих юристів на конкурсній основі, бажано з проходженням єдиного для всіх тесту в один день по всій країні. Пройшов тест - зарахований до прокуратури. Жодним чином не повинен мати значення стаж роботи, посада чи ін., так як звичайно у діючих прокурорів найбільший стаж роботи в прокуратурі (так би мовити корупційний стаж) - тому це не перевага, а скоріше недолік для сучасної демократичної прокуратури. Єдиною вірною оцінкою ефективності роботи сучасної реформованої прокуратури повинен стати конкретний результат - скільки корупціонерів, хабарників, інших злочинців вдалося покарати завдяки роботі того чи іншого прокурора, скільки корупційних схем виявлено, та збільшено надходження до бюджету. 

Іншим важливим напрямом реформування сучасної правоохоронної системи є створення національної поліції. На мою думку, сьогодні це є вдалим прикладом реформування державних органів, так як дані реформи відбуваються по наперед заданому та обкатаному (можливо в Грузії) сценарії. Головне, потрібно продовжувати в тому ж напрямі, і повага до нових поліцейських (патрульної служби) в нашій державі тільки зростатиме. 

Найскладнішим напрямом реформування правоохоронної системи країни є судочинство. На даний момент ще ніхто не змпромігся запропонувати дієвий механізм реформування судів в Україні. Більшість сучасних суддів, безумовно, чудово володіють чинним законодавством, так як щодня працюють в цій сфері, проте залишаються корумпованим елементом системи. Який же вихід - звільнити одразу всіх суддів. А хто ж тоді буде судити? Де в країні взяти десятки тисяч підготовлених фахівців? Можливо необхідно звільняти суддів за наслідками перегляду їх справ в вищестоящих інстанціях, або зобов'язати їх виносити свої рішення, вироки керуючись в основному практикою Європейського суду з прав людини - незрозуміло. Це дуже складне питання на сьогодні, адже не реформуючи судову систему, ми не зможем створити сприятливі умови для залучення інвестицій у країну, оскільки такі інвестиції не будуть почуватися захищеними в даній правовій системі.

Створення антикорупційного бюро - про нього ще занадто рано говорити, так як невідомо досі його реальні функції та повноваження, і, тим більше, його ефективність в правовій реальності України.                   

 

Повернутися до ч.1 Статті (Децентралізація)

 

Перейти до ч.3 Статті (Податкова реформа)

Категорія: Pravo | Додав: advocate (2015-09-15)
Переглядів: 1019 | Рейтинг: 4.8/4
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Legal Аssistance© м. Хмельницький вул. Вайсера, 12/1       тел.: 70-80-49, 0971949984