Business Registration Consultanse 0382-708049 0971949984


реэстра









Головна » Статті » Pravo

Правові реформи в Україні - ч.3 (реформа податкового законодавства)

 

ОГЛЯД ПЕРСПЕКТИВНИХ ПРАВОВИХ РЕФОРМ В УКРАЇНІ 

Частина 3

(Реформування податкового законодавства)

 

   Внесення змін до Податкового кодексу України уже давно стало трендом кожного нового уряду в Україні. Українська влада ніяк не може зрозуміти однієї простої речі - найкраще податкове законодавство - це стабільне законодавство. Хоча уряд, в особі міністра фінансів України Н. Яресько, обіцяють після податкової реформи накласти мораторій (заборону) на внесення змін до Податкового кодексу України на 3 р. Побачимо, чи це збудеться. Дуже сумніваюся. 

   Отже, розглянемо основні тенденції податкової реформи (уже якої по рахунку) в Україні: 

- приведення ставок ключових податків до єдиного знаменника (20%);

- збереження спрощеної системи оподаткування (з частковими змінами);

- надання додаткових податкових повноважень територіальним громадам;

- посилення оподаткування нерухомості та предметів розкоші. 

  Таким чином, ключовою зміною чинного податкового законодавства в Україні стане уніфікацію основних ставок податків та зборів. Тепер, і податок з прибутку, і ПДВ і єдиний соціальний внесок складатиме - 20%. Зрозуміло, що все це робиться з метою спрощення оподаткування, обліку та звітності, проте навряд чи кардинальним чином вирішить проблеми податкового законодавства, особливо - проблему відшкодування фіктивного ПДВ. Хоча, в принципі й непогана ідея, всі ключові податки і збори - єдина ставка (20%). Побачимо як це скажеться на практиці наповнення державного та місцевих бюджетів. 

На нашу думку, вирішення проблеми ефективності оподаткування великих корпорацій криється в удосконаленні механізмів трансфертного ціноутворення. Тобто, в мінімізації діяльності податкових офшорних прокладок великих підприємств. Як це зробити? Мабуть дане питання доцільно поставити пані Яресько Н. Вона має видатних іноземних економічних радників, і хто як не вони повинні розумітися на проблемах виведення капіталу з України. 

  Спрощена система оподаткування, обліку та звітності. Позитивним моментом перспективної податкової реформи є збереження єдиного податку. Адже, з скасуванням спрощеної системи оподаткування наша держава ризикувала б отримати одразу міліони безробітних та одночасно активних громадян, що в умовах хаосу могло привести би до масових заворушень та інших проблем (згадаємо хоча б податковий майдан при Януковичі). Які ж зміни торкнутся спрощенців? В першу чергу скасуються групи платників єдиного податку всього до трьох категорій "А", "Б", "В". В категорію "А" перейдуть усі спрощенці першої групи платників єдиного податку; в категорію "Б" - платники єдиного податку ІІ і ІІІ груп; в категорію "В" - платники фіксованого сільськогосподарського податку. За словами Н. Яресько, не зрозуміло (принаймні для неї) сучасний поділ платників єдиного податку ІІ і ІІІ групи (право надавати послуги юридичним особам), а даремно не зрозуміло. Виокремлення груп, що не мають права працювати з юридичними особами уможливило підвищення рівня боротьби з відмиванням коштів та переведенням значних фінансів у готівку через фіктивних підприємців - фізичних осіб. 

  Податкові повноваження територіальних громад. В цілому надання нових податкових повноважень територіальним громадам є позитивним моментом. Звичайно не кожна територіальна громада (читай рада та виконком) ефективно реалізують дані повноваження. Так, цікавим є приклад, що постійно повторюється у територіальних громадах, хоча він і не стосується безпосередньо оподаткування, проте може проілюструвати що може статися, коли надати м'яко кажучи безглуздим місцевим керівникам додаткові повноваження: так, до повноважень місцевих рад належить право встановлення ставок орендної плати на об'єкти комунальної власності. Непоодинокими є випадки, коли мер міста (міський голова) проштовхує на сесії місцевої ради рішення про значне підвищення ставок орендної плати (іноді - три- і п'ятикратне), результатом цього є відхід орендарів - втрати місцевим бюджетом коштів - і наступне захоплення даних об'єктів нерухомості підставними фірмами прокладками мера з подальшим зменшенням орендних ставок (уже як для себе). Даний приклад демонструє, що може статися з бюджетами та господарствами громад, в яких місцева влада є одночасно і корумпованою і безглуздою. Адже постійна гра з податками на місцях може як заохотити інвестиції, так і знищити абсолютно будь-який бізнес на місцях.  

  Посилення оподаткування об'єктів нерухомого майна. На нашу думку, є виключно вірною реформою, щоб там не говорили про це різні популістичні політичні сили. Адже в кожній розвинутій країні є податок на нерухомість. А в нас, вибачте, дехто має десятки маєтків (майже замків), а в бюджеті конкретної громади від цього - дирка від бублика (як полюбляв казати В.Ф. Янукович). Зрозуміло, в даному контексті необхідно опрацювати систему субсидій незахищеним верствам населення - і тільки ним. 

 

Повернутися до ч. 2 Статті (Реформа правоохоронних органів)

Повернутися до ч. 1 Статті (Децентралізація)

  

Категорія: Pravo | Додав: advocate (2015-09-16)
Переглядів: 1111 | Рейтинг: 4.8/4
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Legal Аssistance© м. Хмельницький вул. Вайсера, 12/1       тел.: 70-80-49, 0971949984